YENİ EKLENEN PLAKLAR

Yeni Eklenen 45lik Plaklar

Plak Satın Alma Rehberi

Çok kısaca üç tür plak vardır:

  • LP (Long-Play / Uzunçalar) 33 1/3 devirlik plaklardır. Yani plak pikabın içinde dakikada 33 1/3 devir döner.
  • 45’lik 45 devirlik plak türüdür. Yani plak pikabın içinde dakikada 45 devir döner. Bunlar iki türlüdür. Birincisi eskiden alışık olduğumuz küçük boyutlu (7’’) plaklardır. Bir de 12’’ 45’lik plaklar vardır ki bunlar daha yüksek ses kalitesine sahip masteringi ve kesimi özel olarak yapılmış plaklardır. Bu 12’’ 45 devirli plaklarda amaç, plak üzerindeki oyukların daha yaygın (uzun) bir alana daha fazla ayrıntı verebilecek şekilde kesilmesi ve dolayısıyla daha kaliteli sese ulaşılmasıdır.
  • Taş plak 78.26 devirlik en eski plak türüdür, sadece 4 dakika civarında ses kayıdı içerir, çok kırılgandır. Sadece gramofonlarda çalar. Günümüzde üretilen plakçalarların hiç biri taş plak çalmaz. Ve tabi hatırlatmakta fayda var, gramofonlar sadece taş plak çalar, günümüzde üretilen hiç bir plağı çalmazlar. Yani sitemizde ve mağazamızda satılan hiç bir plak gramofonda çalmaz.

Plak kültürü

Kimine göre geçmişte kalmış bir teknoloji, kimine göre müziğin ruhunu en iyi taşıyan ve sunan ölümsüz bir efsane. Açık olan şu ki, 1800’lerin sonlarından bu yana fiziksel ve manevi varlığını sürdürmeye devam eden plak, sevdalıları tarafından daha uzun süre el üstünde tutulacak. Metal dünyasında da plak üretimi, satışları ve tüm bileşenleriyle plak kültürü, son yollarda hızlı bir yükseliş gösteriyor. Müzik mağazaları arşivlerini ve depolarını yeniden keşfediyor. Gruplar yeni albümlerinin yanı sıra eski albümlerinin bile plak versiyonlarını sunmaya başlıyor. Underground gruplar CD yahut dijital parça satışından ziyade ilk olarak plak bastırmaya yöneliyor. Alıntı Güzide Arslaner | 27.04.2015