Blog

Günümüzde Plaklar ve Plakseverler

türküsünü Neşet Ertaş' ın sesinden plaktan dinleyenler kendini nasıl bir ruh halinde bulurlar,

Günümüzde Plaklar ve Plakseverler ;

Zahidem kurbanım oy n’olacak halım
Yine bir laf duydum kırıldı belimden

türküsünü Neşet Ertaş‘ ın sesinden plaktan dinleyenler kendini nasıl bir ruh halinde bulurlar,

Hezeli de deli gönül hezeli
Çiçekdağı da döktü m’ola gazeli

 

türküsünü Neşet Ertaş' ın sesinden plaktan dinleyenler kendini nasıl bir ruh halinde bulurlar,

sözlerin güzelliğiyle günümüz parçalarını karşılaştırmak bana gereksiz geliyor. 70 li, 80 li yıllar plaklar, kasetler ile mutlu mesut geçti. Teknolojiye çok hızlı alıştık cdlerin mp3lerin esiri olup parçalardaki ruhu unuttuk.

 

türküsünü Neşet Ertaş' ın sesinden plaktan dinleyenler kendini nasıl bir ruh halinde bulurlar,

Zeki Müren – Eskimeyen Dost 1982 Lp

Hele ki

Ne mektup geliyor ne haber senden
Söyle de bileyim bıktın mı benden

 

diyen Zeki Müren’in sesi hala kulaklarınızdadır, cızırtılı sesleri bir çoğumuz özlemiştir.

türküsünü Neşet Ertaş' ın sesinden plaktan dinleyenler kendini nasıl bir ruh halinde bulurlar,

Handan Karanın 45’liklerini dinlerken

 

Düşen bir yaprak görürsen
Beni hatırla demiştin
Biliyorsun seni ben
Sonbaharda sevmiştim

 

billur sesinden dinlediğimiz Plaklar tekrar moda olmaya başladı, bu moda da kaliteli sese sahip pikap modelleri de öne çıkmaya başladı. O yılların Dual marka pikaplarını, Sony Pioneer marka plakçalarlar müzik setleri aldı. Sesler daha kaliteli hale geldi

Günümüzde Yüksek ses kalitesine sahip plakçalarlar dönem baskı plakları eskisi gibi çalmaya devam ediyor. Hala piyasada en çok aranan Dual marka pikaplar yerlerini kimseye kaptırmıyor.

Bu arada yeni baskı plaklarda piyasa da yerini aldı. Birçok eski dinleyici, plakların tadını eskiden dinleyenler yeni baskı plakların eskisi gibi kaliteli sese sahip olmadığını söylemeden edemiyor.

Farklı özellikler yer alan, bluetooth ve wifi ler ile donatılan plakçalarlar da eskisi kadar kaliteli değil.

Gazetecilerden plakçılar dan aldığımız 45 devir veya 45 lik plaklar artık eskisi kadar çok basılmıyor,

daha çok 12″ boyutunda, 33 lük plak dediğimiz 33 devirde çalan plaklar raflardaki yerini aldı.

78 lik veya 78 devir taş plak plaklar artık basılamıyor, zaten ihtiyaçta yok, onlar nostalji treninde çoktan yerlerini aldılar.

Bu arada yeni basım 33 lük plak fiyatları pandeminin de etkisiyle hızla yükseldi,

Yeni basım plaklar kalite olarak ta birbirlerinden ayrılıyor. 180 gr, 200 gr plaklar biraz daha kaliteli sese sahip ve biraz daha pahalı. Eski plakların tadını bilenler Dönem baskı plaklardan vazgeçmiyorlar. Sezen Aksu Git sen ağlama 33 lüklerinin yeni baskıları 150-200 tl den raflarda satılırken, dönem baskıları 1000-1500 tl den sosyal medya siteleri ve plakçılarda müşteri bekliyor. İnternetten dönem baskı plak satışları bir hayli çok Facebook İnstagram üzerinde mezatlar ile satışları yapılıyor. En büyük sorun temiz sağlam plakları bulabilmekte. Bunları alırken kondisyonlarına dikkat etmek gerekiyor. Uluslar arası standartlarda kondisyonlar farklı değerler ile ifade ediliyor.

Sosyal medya ve sitelerde karşılaşabileceğiniz kondisyonlar şu şekilde

PLAK   KONDİSYON   TABLOSU

 

Siteler Alternatif Nümerik Açıklama
Yeni SS 10 Ambalajında
Çok iyi NM-EX 8-9 Çok az kullanılmıştır.
İyi VG VG+ 7 7+ Atlama takılma yok, çıtırtı olabilir.
Orta VG- 6 Çıtırtı ve veya birkaç atlama takılma olabilir.
Yorgun G 5 VASAT Koleksiyon değeri olduğu için listelenmiştir.
Çok Yorgun P 4 KÖTÜ Dekorluk tur.

 

 

İyi, VG VG+, 7 7+ Atlama takılma yok, çıtırtı olabilir,  kondisyonda olan dönem plaklar ses kalitesi olarak eskileri daha çok hatırlatıyor, fiyatları da üst seviye kondisyonlara göre daha uygun. Arşiv oluşturmak isteyen plak severler genelde daha üst seviye kondisyona sahip plakları tercih ediyor.

 

Teknolojinin gelişimi ile sanal ticaret ilerledi, artık her şeyi olduğu gibi plakları da internetten alıyoruz, bir çok site var, bunların bazılarının alışveriş puanları iyi değil, plak severler sorun yaşıyor, bir kaç tane yerel ve küçük site bu işleri güzel ve sorunsuz yürütüyor, büyük alışveriş sitelerinde sanal dükkan açan bazı işletme sahipleri de sorunlarda yetersiz kalan yasaların adına saklanıp plak severleri mağdur  ediyorlar. Plak almak için güvenli alışveriş yapabileceğiniz plak sitelerinin başında DonemPlak.com geliyor. Güvenli alışveriş yapısı, ve kargolama hızıyla plak severlere stoklarındaki dönem basım plaklar hem de istek üzerine aradığınız plakları bulmanızda yardımcı oluyor. Örnek 2222 adet basılan ve kimsenin satmadığı Nadir bulunan Issız adam film müziklerinin 33 lük plağını almak isterseniz hiçbir satış kanalında bulamasınız, sizin yerinize DonemPlak.com arar bulur ve size bilgi verir. Güzel bir hizmet, hiçbir sitede yok.türküsünü Neşet Ertaş' ın sesinden plaktan dinleyenler kendini nasıl bir ruh halinde bulurlar,

Dönem baskı plaklarda en büyük sorunlardan biriside kap durumu. Genelde kapak ve kapları eskimiş yırtılmış veya deforme olmuş durumdalar, nadir de olsa sağlam temiz kapak bulabiliyorsunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir